Svētki divritenim un tā braucējam

Uz skanīgas nots beigušies velosvētki “Ērenpreisam 123”, kuri notika 26. jūlijā, Mazsalacā. 

Šī bija īsta svētku diena ikvienam velomīlim, jo velosipēds kā veselīgs, ekonomisks un stilīgs pārvietošanās līdzeklis mūsdienās arvien vairāk atgūst savu kādreizējo popularitāti. Neatkarīgi no tā, vai ar velo jābrauc pilsētas sastrēgumos, vai jāiekļaujas mazpilsētas rimtajā ikdienā, tas ir neaizvietojams un uzticams biedrs ikvienam veselīgi un zaļi domājošam. Tieši tādu to savulaik radīja mazsalacietis Gustavs Ērenpreiss, kas Rīgā atvēra pats savu velosipēdu fabriku un radīja velosipēdu marku “Ērenpreis Original”. Tāpat mūsdienās caur šo uzņēmīgo novadnieku gan Latvijā, gan ārpus tās atbalsojas viņa  brāļa mazmazdēla Toma Ērenpreisa atjaunotā velomarka “Ērenpreiss”, kas turpina radīt elegantus un skaistus divriteņus ērtai ikdienas lietošanai. 


Iekāpt vecos laikos

Godinot Ērenpreisu dzimtu un velosipēda kā pārvietošanās līdzekļa daudzās priekšrocības, velosvētkos Mazsalacā ikviens bija aicināts izbaudīt īstu mazpilsētas burvību ar romantisko Ulmaņlaiku piesitienu. Svētku dalībnieki tika aicināti tērpties, piedomājot par to, kas modē bija 18. gadsimta 20.-tajos un 30.-tajos gados, tāpat arī uzpucēt savus velosipēdus, ar ko doties tradicionālajā veloparādē. Šogad veloparādes dalībnieki izmeta vairākus slaidus lokus pa Mazsalacas klusajām, romantiskajām ieliņām, pabraucot garām arī bijušā vietējā velomeistara un Gustava Ērenpreisa mācekļa, Voldemāra Veides mājai un velodarbnīcai, kas aktīvi darbojās no 1923.-1945. gadam. Veloparāde noslēdzās Skaņajā kalnā, kur šoreiz dalībniekus gaidīja neparasts pārsteigums - zemajos koku zaros izaugušie kliņģeri, kurus parādes dalībniekiem dāsni bija izcepis vietējais kūku veikals “Miks”, jeb SIA “Vidovska serviss”. 

Pēc tradicionālā foto ar Skaņokalnu fonā, velomīļi devās atpakaļ uz pilsētas centru, kur ar lielisku atspirdzinājumu tos sagaidīja pasākuma atbalstītājs Valmiermuižas alus, bet Tirgus laukumā jau gājā vaļā dažnedažādas izdarības - roku lauzšanās, virves vilkšana, dambretes spēlēšana, rata ripināšana, iešana ar koka kājām, kā arī dažādas jautras spēles un aktivitātes bērniem.


Prieks pašam un citiem

Šogad veloparādes žūrija par “Ērenpreisa jaunkundzi” nominēja Lauru Grotusi, bet “Ērenpreisa kunga” titulu ieguva Pēteris Kirilovs. Nomināciju “Retrofellis” ieguva Arnis Spredis, bet par “Svētku acu prieku” kļuva Indra Svīķe un Marta Paula Baltruka. Parādē piedalījās vairāk, kā 100 dalībnieku - gan vietējie, gan arī no tālākām vietām, kā Rīgas, Cēsīm, Alojas, Limbažiem, Valmieras, Aizkraukles, Ogres, kā arī Zviedrijas un Austrijas.

 

Paldies par atbalstu svētku organizēšanā arī veikalam “Elvi” Mazsalacā, LR1 un LR2, pieaugušo trīsriteņiem “Hopp”, velodarbnīcai “Ērenpreiss”, Mazsalacas novada Kultūras centram, Mazsalacas novada domei un izpilddirektoram Ritvaram Sirmajam, personīgi Andrim Lauznim, un ikvienam velosovētku organizēšanā iesaistītajam brīvprātīgajam! Ar Jūsu palīdzību svētki izdevās un deva lielisku atbalsi Mazsalacas novadam! Uz tikšanos nākamgad!


Pasākuma fotogalerija

-->