2012-04-30

Atrašanās vieta kartē:

http://kartes.lgia.gov.lv/kartes.html??x=413946.250&y=560903.8&lx=1375.3&ly=849.325&l=0,1,2,3,4,5

Velna alas garums ir 16 m, augstums 3-4 m, pudeles forma. Alā var iekļūt ejot pieliecoties, pa 5 m garo, tumšo eju. Alas galvenajā daļā - stipri aukstā, tumšā apakšzemes telpā - kambarī, smilšainā klona platība sasniedz pat 50 m2. Virs klona paceļas augsta kupolveida velve ar tumšsarkanām smilšakmens sienām. Alas kambarī uz klona ir vēsi pat viskarstākajās vasaras dienās, tāpēc šo alas daļu sauc arī par ledus pagrabu.
Iespējams senatnē te atradās milzīgi tukšumi, kas ievērojami pārsniedza Gūtmaņalas izmērus, un tagadējā Velna ala ir tikai neliela atlieka. Kādreiz ala atradās tuvāk Salacas līmenim. Avots tecēja gar tā malu. Irdenie Burtnieku svītas smilšakmeņi plašās griestu velves nenoturēja un griesti ik pa laikam nobruka, līdz Neļķu klinšu augšmalā sasniedza nedaudz labāk sacementētus slāņus. Tie tad arī pāris gadsimtus notur alu patreizējā stāvoklī.
1876. gadā alas priekšpusē piecu pēdu dziļumā atrasti ogļu un pelnu krājumi, un tajos trīs apdeguši akmeņi, no kuriem viens ar dobumu. Tas liek secināt, ka alā kādreiz bijusi kulta vieta.
Zem Velna alas Salacas upes pašā krastā atrodas Skābuma baļļa, kur no klints iztek avotiņš. Domājams, ka tas iztek no Velna alas. Avotiņa dzidrais un vēsais ūdens veldzē apmeklētāju slāpes karstajās vasaras dienās.
Ejot tālāk no Skābuma baļļas kāpnes ved augšup vertikāli stāvajā senlejas krastā līdz 40 m augstam klints izcilnim - Velna kancelei. No Velna kanceles paveras valdzinošs skats uz Salacu un Neļķu klintīm.

TIUAC informācija

Vella Pagrabs (Mazsalacas Velnala): http://www.dabasretumi.lv/Pieminekli/Alas/VellaPagrabs.htm

Velna pagrabs (ala): http://www.vietas.lv/objekts/velna_pagrabs_ala/

Vella Skābuma ķērne: http://www.dabasretumi.lv/Pieminekli/Avoti/VelaSkabuma.htm

Velna Skābumbaļļas avots Mazsalacā: http://www.delfi.lv/news/travel/descriptions/vidzemes-neparastakie-avoti-2-dala.d?id=20542823

Lielākā mīkla ģeologiem – Skābuma ķērne: http://la.lv/index.php?option=com_content&view=article&id=341180%3Alielk-mkla-eologiem-sbuma-rne&Itemid=327

-->